IMPREZY ZAMKU KRZYŻACKIEGO NA 2014 ROK

1Pokazy walk rycerskich, turnieje strzelania z łuku, rzutu toporem i podkową, stoiska rzeźbiarzy i malarzy regionalnych, jarmark wyborów regionalnych, bajkowy zamek dla dzieci  – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie na majówkę przygotowało Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

Dla wszystkich pragnących w trakcie majówki doświadczyć prawdziwego klimatu średniowiecza, Zamek Krzyżacki będzie dobrym miejscem do spędzenia przynajmniej części tegorocznej majówki.

1 maja od godziny 15:00 rozpocznie się atrakcyjny długi weekend w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

Barwny korowód rycerzy przejdzie z ruin zamku na Rynek Staromiejski, gdzie odbędzie się krótki pokaz walk.

Następnie orszak wróci na zamek gdzie rozpocznie się festyn średniowieczny – „Zabawy plebejskie na zamku”, w trakcie których będzie można oglądać widowiskowe pojedynki. Będzie to również okazja do zwiedzenia zamkowych lochów z przewodnikiem, wzięcia udziału w warsztatach plastycznych.
W fosie zamkowej powstanie centrum zabaw – zamki dmuchane, trampoliny, gry i zabawy poprowadzi Stowarzyszenie Flandria

3 maja, od godziny 14:00 na zamku krzyżackim rozpocznie się "Majówka rycerska w barwach średniowiecza". Jedną z atrakcji tego dnia będzie średniowieczny jarmark, na którym znaleźć będzie można m. in. ozdoby z wełny, filcu, unikatową biżuterię, naturalne kosmetyki. Na smakoszy czekać będą stoiska z wyborami z koziego mleka, pierogami i smalcem, wędlinami. Będzie to również okazja do poznania tajników sztuki tworzenia szklanych rzeźb, rzeźb drewnianych i wytworów kowalskich.

2   3

Pierwszego i trzeciego maja w ruinach zamku i pobliskiej fosie zamkowej odbędą się również liczne konkursy, turnieje i niespodzianki przygotowane dla dzieci. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności plastyczne i wiedzę o historii Zamku Krzyżackiego. Dla amatorów wyzwań sportowych przygotowano rywalizację w strzelaniu z łuku, rzucie podkową oraz oszczepem. W ramach konkurencji drużynowych pojawi się okazja do udziału w przeciąganiu liny. Cykl konkursowy zwieńczą gry i zabawy plebejskie.

W trakcie majówki, w ruinach zamku będzie można obejrzeć dwie wystawy. Na pierwszej z nich zaprezentowane zostaną prace malarskie Joanny Wróblewskiej i Izabeli Kalinowskiej oraz obrazy przygotowane przez grupę "Plener", działającą przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu.

W ramach majówki o godzinie 21:00, w ruinach zamku obędzie się pokaz spektaklu "Komturia", którego tematem są dzieje zakonu krzyżackiego oraz Torunia.
 
Turnieje rycerskie, scenki historyczne, turnieje bojowe pieszych poprowadzi Rota Zbrojna Grodu Lubicz, Drużyna Wojowników Sleipnir..
Gośćmi zamku krzyżackiego a także wykonawcami pokazów walk, scenek historycznych będzie czeska grupa wojów Bohemica Sangius

Załączone zdjęcia są własnością Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

4   5   6

 

KALENDARIUM MAJÓWKI:

01.05.14 - Festyn średniowieczny "Zabawy plebejskie na zamku" 15:00 – 19:00 /ruiny zamku, parcham, fosa zamkowa/
- wejście na  zamek za ½ ceny
Festyn średniowieczny :
- pokazy walk rycerskich – 15:30, 16:30, 17:30, 18:30, 19:00, /plac przed generałówką/
- scenki średniowieczne – 16:00, 17:00,/ plac przed generałówką/
- turnieje: strzelania z łuku, rzutu podkową, rzutu podkową – 15:30 – 18:00 /teren za generałówką/
- zawody w przeciąganiu liny - 18:00 /plac przed generałówką/
- konkursy: plastyczny, wiedzy o zamku 15:45 – 16:14 /parcham/
- zwiedzanie lochów z rycerzem – 16:00, 17:00, 18:00 /ruiny zamku/
- gry i zabawy plebejskie – 15:30 – 19:00 /parcham/
- warsztaty projektowania z masy solnej – 15:00 – 16:00 /ruiny zamku/
- wystawa malarstwa Joanny Wróblewskiej 15:00 – 19:00 /ruiny zamku/
- jarmark średniowieczny – 15:00 – 19:00 /ul. Przedzamcze, plac przed Generałówką/
- średniowieczny tor przeszkód dla dzieci – 15:00 – 18:00 /parcham/
- centrum zabaw dla dzieci – zamki dmuchane, trampoliny, malowanie twarzy, zabawy dla dzieci – 15:00 – 19:00 /fosa zamkowa/

Pokazy walk i scenki historyczne w wykonaniu czeskiej grupy wojów Bohemica Sanguis, turnieje poprowadzi Rota Zbrojna Grodu Lubicz, zabawy dla dzieci Stowarzyszenie Flandria.
Organizator: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

03.05.14 Turniej rycerski i jarmark rękodzieła -"Majówka rycerska w barwach średniowiecza" 14:00 – 19:00 /ruiny zamku, parcham, fosa zamkowa/
- wejście na zamek ½ ceny
- jarmark średniowieczny - wystawcy regionalni – 14:00 – 19:00
- pokazy walk rycerskich – 14:15, 15:30, 16:30, 18:00, 19:00 /fosa zamkowa, plac przed Generałówką/
- inscenizacje pt. – „Średniowieczne konflikty mieszczan z zakonem krzyżackim” - 16:00 /plac  przed Generałówką/
- turnieje  - 14:30 – 17:00
  a) strzelanie z łuku,
  b) rzut oszczepem,
  c) rzut toporem,
- turniej bojowy pieszych 16:45 /fosa zamkowa/
- turniej kuszniczy 15:00 – 17:00 /fosa zamkowa/
- pokazy tańca średniowiecznego – 16:00 /plac przed Generałówką/
- gry i zabawy plebejskie 14:00 – 18:00 /parcham/

Turniej rycerskie, scenki historyczne, turniej bojowy pieszych poprowadzi Rota Zbrojna Grodu Lubicz, Drużyna Wojowników Sleipnir oraz czeska grupa wojów Bohemica Sanguis.
Organizator: Rota Zbrojna Grodu Lubicz
Współorganizator: Centrum Kultury Zamek Krzyżacki

02.05.2014r Dni Otwarte - „Toruń – Hanza nad Wisłą”

     W dniach 2.05. br. i 7.05.br. Biuro Toruńskiego Centrum Miasta organizuje akcję Drzwi Otwartych w obiektach objętych projektem „Toruń – Hanza nad Wisłą”, w ramach wydarzeń związanych z 10 – leciem Polski w Unii Europejskiej. Organizatorami ogólnopolskiej kampanii promocyjnej poświęconej 10 – leciu Polski w Unii Europejskiej jest Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna.


      W dniu 2.05.2014r. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki zaprasza do bezpłatnego zwiedzania ruin zamku krzyżackiego w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz na bezpłatny, wieczorny spektakl multimedialny dla dzieci i dorosłych pt. „Komturia” o godz. 21:00, odbywający się na terenie ruin zamku.

     Ratusz Staromiejski (ul. Rynek Staromiejski 1) i Dom Eskenów (ul. Łazienna 16) otwierają się dla gości w dniu 7 maja (w godzinach 10:00 – 18:00). Na zwiedzających czekają liczne: prelekcje z pokazami, spotkania interaktywne, warsztaty o szerokim zakresie tematycznym oraz pokaz multimedialny „Księga Toruń 3D”. Dla najmłodszych przewidziano punkty interaktywne z grami edukacyjnymi i puzzlami. Wstęp bezpłatny.

10 lat EU.pl logo pion cmyk

W ramach Teatru Letniego Teatr Amatorski z Cierpic przedstawi spektakl pt. „Szofer Archibald”.
„Szofer Archibald”, komediofarsa w 3 aktach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej jest pierwszym utworem dramatycznym naszej znanej poetki.
Powstał w 1924 roku, a obecni na premierze krytycy, wśród nich Tadeusz Boy-Żeleński, uznali go za udany, podkreślając „gęstość” dialogów i inteligentne, ironiczne aforyzmy sztuki
oraz nawiązanie do mistrzów komedii, takich jak Molier i Marveaux.


Akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym. Archibald – syn angielskiego lorda pracuje jako szofer w polskim majątku ziemskim. Intryga sztuki skupia się wokół miłosnych perypetii dwojga młodych ludzi, którzy zdecydowali się na białe małżeństwo, a problem pojawia się, gdy zaczyna się zbliżać noc poślubna.
Nowożeńcy muszą w tajemnicy przed sobą i innymi znaleźć kogoś, kto zastąpi ich w łóżku i spełni małżeński obowiązek.
W 1968 roku wystawił ją Teatr Telewizji, a w 2013 roku warszawski Teatr Rampa.

Teatr Amatorski z Cierpic
Na terenie Gminy Wielka Nieszawka od marca 2011 r. działa teatr amatorski. Powstał z inicjatywy Rady Rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Cierpicach. Obecnie pracuje niezależnie od szkoły w Gminnym Ośrodku Kultury w Małej Nieszawie.
W skład zespołu wchodzą osoby w różnym wieku i różnych profesjach oraz dzieci i młodzież szkolna.
W ciągu blisko 3 lat intensywnych prac przygotowano 9 spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych m.in. „Królowa śniegu” , „Balladyna”, „Mordercza natura Artura”
( na podstawie opowiadania Oscara Wilde’a  „Zbrodnia lorda Artura Savile’a”).
Teatr uświetnia swoimi przedstawieniami imprezy i uroczystości gminne oraz występuje gościnnie w różnych instytucjach kultury poza terenem gminy.
Członkowie zespołu gromadzą rekwizyty i niezbędny do przedstawień sprzęt, a także przygotowują kostiumy i elementy scenografii.

Obsada:
Ama - Monika Jankowska
Robert - Jarosław Przewięźlikowski
Archibald - Mirosław Cierzniewski
Ciotka Nuna - Janina Brończyk
Ciotka Karolina - Tonia Ćwiklińska
Listonosz - Hanna Zejfert
Ita - Monika Dombrowska
Teresa - Magda Domagała
Kuzyn Amy - Łukasz Woźniak
Nieznajomy - Krzysztof Czarnecki
Maharadża - Marcin Bochnak
Wokal – Sara Pach
Realizacja dźwięku, oświetlenie - Jarosław Kłuś

Spektakl będzie można obejrzeć:
7 czerwca 2014 roku , godz. 17:00 i 18:30
Ruiny zamku krzyżackiego
Wstęp 8 zł
Organizator – Centrum Kultury Zamek Krzyżacki – Alicja Jakubowska
Ilość miejsc ograniczona

Turniej rycerski realizowany jest jako projekt historyczno – edukacyjny w zakresie kultury fizycznej i edukacji historycznej. Impreza przyjmie formę średniowiecznej zabawy, w sposób przystępny zaprezentuje młodzieży dzieje rycerstwa, sposoby walki, współzawodnictwa, etyki oraz historię zamku krzyżackiego w Toruniu.

Organizator - Centrum Kultury Zamek Krzyżacki - Małgorzata Pociżnicka

VII TORUŃSKIE MEDIEVALIA z  TURNIEJEM  KONNYM – 14.06.2014r. (sobota)

medievalia PLAKAT  200 scal maly  godz. 11.00 – 17.00
  Fosa Zamkowa w ruinach zamku krzyżackiego
  Wstęp wolny.
  Projekt dofinansowany przez Gminę Miasta Toruń.

  VII Toruńskie Medievalia odbędą się w sobotę  - 14 czerwca 2014r. w godzinach 11.00 – 17.00  w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu na terenie Fosy Zamkowej (Staromiejskiej).

W fosie  zamku krzyżackiego wyrośnie średniowieczne obozowisko z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Chętni będą mogli m.in. przymierzyć zbroję, spróbować się w strzelaniu z łuku oraz dowiedzieć więcej o historii średniowiecza na stanowisku płatnerza i w mennicy. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci takich jak walka bezpieczną bronią czy gry i zabawy plebejskie w strojach średniowiecznych. Specjalnie dla młodszych widzów będą przeprowadzone nauki w blokach tematycznych powtarzających się w ciągu dnia.

W Toruńskich Medievaliach wezmą udział  studenci archeologii UMK w Toruniu. Poprowadzą oni pokazy warsztatów rzemieślniczych: garncarskiego, złotniczego, rymarskiego, tkackiego , a także zaproszą do degustacji potraw z kuchni średniowiecznej.

Rycerze - rekonstruktorzy z całej Polski zaprezentują się  zarówno w  „Turnieju Bojowym Walk Pieszych” a także głównej atrakcji– „Turnieju Konnym”. Formuła będzie nawiązywała do średniowiecznych turniejów rycerskich, które odbywały się w naszym mieście przy zachodniej stronie rynku staromiejskiego, przy którym prezentowali się rycerze podczas różnorodnych pojedynków, zawsze jednak występując wraz z giermkami i końmi.

Impreza skierowana jest zarówno do najmłodszych widzów, dla których na pewno nie zabraknie atrakcji, a także dorosłych miłośników historii oraz aktywnego spędzania czasu. Wydarzenie,  jako żywa lekcja historii, w założeniu ma wzmacniać więź ze spuścizną przodków, pogłębiać wiedzę na temat regionu, a także dziedzictwa narodowego.

Plan godzinowy:
godz. 11.00 Otwarcie Turnieju
- prezentacja  obozowiska , pokazów archeologicznych i rzemieślniczych
godz. 12.00 - 12.20 pokazy walk - piesi cz. I
godz. 12.20 - 12.40 pokazy konne
godz. 12.40 - 13.00 werbunek do artylerii
godz. 13.00 - 14.00 - fecht schule, szkoła pisania, kowalstwo,
godz. 14.00 - 14.20 pokazy walk - piesi cz. II
godz. 14.20 - 14.40 pokazy konne – cz.  II
godz. 14.40 - 15.00 werbunek do artylerii – cz.  II
godz. 15.00 - 16.00 - fecht schule, szkoła pisania, kowalstwo
godz. 16.00 - 16.20 pokazy walk - piesi cz. III
godz. 16.20 - 16.40 pokazy konne – cz.  III
godz. 16.40 - 17.00 werbunek do artylerii – cz. .III
GODZ. 17.00 Zakończenie Turnieju

Supertrio hipiersoniK wykona na żywo improwizowaną muzykę do szwedzkiego filmu Benjamina Christensena „Czarownice”.

Trio hipiersoniK założone zostało w 2012 roku przez perkusistę,kompozytora i producenta występującego pod pseudonimem Pierre. W tym samym roku grupa wzięła udział w festiwalu Film Spring Open, zaproszona przez słynnego reżysera i operatora filmowego Sławomira Idziaka. W następnym roku koncertowała m.in. podczas trzech wspólnych tras po Wielkiej Brytanii z legendą space-rocka – Hawkwind, występując w prestiżowym Shepherd's Bush Empire w Londynie. hipiersoniK zagrał też na festiwalu Open'er 2013. Wydał debiutancki album „czarna skrzynka”, z muzyką nawiązującą do kultury cyber-punk, z tekstami inspirowanymi prozą mistrzów science-fiction – głównie Philipa K. Dicka. Promujący go teledysk „Zwolniony” otrzymał Grand Prix i nagrodę w kategorii Innowacja na Yach Film Festiwal 2013.


Muzycy tworzący trio hipiersoniK mają bogate doświadczenia artystyczne, dzięki  współpracy z uznanymi w Polsce i na świecie artystami różnych dziedzin sztuki oraz licznym koncertom (w tym na najważniejszych polskich i europejskich festiwalach) i płytom nagranym w innych składach (m.in. Muariolanza, The Abstinents, Sensorry, MorF, MEQ, Pasimito). Współpracują z artystami z Polski (m.in. Raz Dwa Trzy, Pogodno, Ziut Gralak) i zagranicy (m.in. Hawkwind, Acoustic Ladyland).

Czarownice (Häxan)
Ten obraz filmowy zrealizowany został w 1922 roku przez duńskiego reżysera Benjamina Christensena. Przenosi nas w czasy średniowiecza, w których działała święta inkwizycja, tropiąca czarownice – kobiety „opętane” podejrzewane o czary, często na podstawie ich nietypowego zachowania spowodowanego chorobą psychiczną czy ułomnością fizyczną. Skazywane trafiały na płonący stos. Twórca filmu w 7 rozdziałach opowiadających historie związane z tytułowym tematem ukazuje rytuały sabatów, inkwizycyjne procesy, a także postacie diabła i Jesusa, które sam zagrał. Jego bardzo profesjonalne dzieło, powstało z użyciem wartych uwagi - ze względu na ówczesną technikę - efektów specjalnych. I choć przejmujące i miejscami przerażające, nie jest jednak horrorem, lecz rodzajem fabularyzowanego dokumentu oddającym wiedzę i po części wyobrażenia samego Christensena o tych praktykach i klimacie kulturowym średniowiecza.
Z perspektywy dziejów kina krytyka bardzo wysoko oceniła „Czarownice” wśród dzieł filmu niemego.
Jest uważany za jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów w historii niemego kina.

Zapraszamy
5 lipca 2014 roku, godz. 21:45
Ruiny zamku krzyżackiego
Wstęp 7 zł
Ilość miejsc ograniczona
Organizator – Centrum Kultury Zamek Krzyżacki – Alicja Jakubowska

19.07.2014r. godz. 19.00 Ruiny zamku krzyżackiego.

Koncert Plenerowy – Grupa TAK i wirtuoz gitary akustycznej Mirek Kozak.

Zamkowe Spotkania z Poezją

Skład zespołu: Tomasz Salej - wokal, gitara

Zbyszek Bąkowski - harmonijki, akordeon, cahon

Cezary Boguszewski - wokal, gitary

Krzysztof Gałgowski - bas

Agnieszka Łuńska - flet poprzeczny

Mirek Kozak - gitary, akordeon

VII edycja „Zamkowych Spotkań z Poezją” będzie miała charakter koncertu recitalowego. Wraz z Grupą TAK wystąpi znakomity gitarzysta i akordeonista – Mirek Kozak jeden z czołowych polskich gitarzystów grających muzykę folk, zwany przez przyjaciół "inżynierem gitary akustycznej".Jego instrumentalna interpretacja prezentowanych utworów jest pełna perfekcji i wewnętrznej ekspresji. Prezentował swoją twórczość w Polsce, a także w USA. Jest on twórcą charakterystycznego stylu gry na gitarze akustycznej, tzw. flatpicking.

Zaprezentują wspólnie nowy Program „ENTROPIA”

Entropia to kolejny poetycki program, w którym autor podejmuje próbę zdefiniowania relacji pomiędzy niemą tajemnicą ego i jego nieskończonym otoczeniem. Zadziwiony geniuszem czasu, przemierza zatem nieskończone równoległe światy, zafascynowany prostotą kształtu i fonii, wędruje tym pulsującym szlakiem słusznie oczekując kolejnych materializacji pragnień i lęków. W snach go dopadają pary przeciwstawne: miłość i nienawiść, niemedialny smak uczucia i efektowna słodycz zdrady, idealne przenikanie świadomości i zarazem spektakularny brak zrozumienia. I niby wszystko wokół normalne, dalej drepcze chodnikami naszych miast, kupuje mleko, uśmiecha się sam do siebie na myśl o dawnych doświadczeniach. A jednak przytulając wieczorne dzieci, opowiada im do snu właśnie te swoje obrazy nierealne, owe rozkwitające jak kwiaty fraktale, rozwija losy dzielnych smoków i ciągle młodych księżniczek. Jedna tylko świadomość czuwa nad bezpiecznym snem pociech: nigdy nie mówi o entropii. O nieznanym i nieokreślonym zjawisku, co do którego jedna tylko pewność: że ciągle rośnie. Wiadomo przecież, że kiedy już urośnie, przepadną smoki, zestarzeją się nienaganne księżniczki, a nasz fraktalny obraz świata rozpadnie się boskim kryształem na miliardy błyszczących gwiazd. Nauczony ciszą, otumaniony eliksirem gitarowej baśni, ze spokojem ogląda więc naszą nieodgadnioną przyszłość, jak film, jak obraz, jak balet niebiański. Wystarczy tylko zaczekać, aż zabraknie słońca, wystarczy podnieść oczy do nieba, żeby móc pozdrowić Wielką Niedźwiedzicę i jej kuzynkę Kasjopeję...

Olsztyńska Grupa TAK jest niecodziennym zjawiskiem na polskiej scenie poezji śpiewanej. Sami o sobie napisali: „Wyobraźcie sobie bowiem, że oto odwieczny bard spotkał na swojej drodze znakomitego harmonijkarza bluesowego oraz wokalistę i gitarzystę grającego w stylu Jimiego Hendrix'a. Mieszanka na pierwszy rzut oka wybuchowa, ale czyż nie taka właśnie jest receptura najlepszych drinków :-) Tak więc do pieczołowicie hołubionego klimatu krakowskiej Piwnicy pod Baranami, Garczarka, Czyżykiewicza (i wielu, wielu innych, których nie jestem tu nawet w stanie wymienić) ci młodzi ludzie wnieśli nagle olbrzymi ciepły powiew zupełnie innej harmonii. I jak się okazało, życie znowu było mądrzejsze od książki, bowiem wrażliwość muzyczna i oczekiwanie piosenki z tekstem wyzwoliły nieoczekiwane pokłady dynamiki i twórczego zamieszania.” …

„Na efekty nie trzeba było długo czekać, Słuchacze zareagowali aplauzem na stopniowaną dramaturgię koncertów, zmiany w dynamice i różnorodność muzyczną aranżacji. Ciepło przyjęto również warsztat muzyczny i tekstowy w pełni autorskiego repertuaru. Wszystko to jednak byłoby niczym, gdyby nie ten ulotny, niepowtarzalny klimat, jaki możemy spotkać na koncertach Grupy TAK. Warto się tam wybrać, aby posłuchać tej spójnej, kompletnej opowieści o człowieku, o zbieranych przez niego młodzieńczych doświadczeniach, o dościgającym go zewsząd pięknie i brutalności, zadziwieniu i ambiwalencji. W wykonywanym programie usłyszycie własny głos, podczas kilkudziesięciu minut nagle, w niezaplanowany i przedziwny sposób, odbędziecie retrospektywną wycieczkę w głąb swojej duszy - dodajmy - wycieczkę barwą i niejednolitą, obfitującą w momenty satyryczne i liryczne. Nad tą całością nieustannie będzie spoczywał ciepły spokój, optymizm i wiara w wielkość każdego z nas, nawet tego najmniejszego, postrzeganego człowieka.”

Utwór „Nadzieja” http://www.salej.art.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=245&Itemid=101

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń

Wstęp: 15 zł

Serdecznie Zapraszamy!

 B2 GrupaTAK wersja 2

W ramach Kina Letniego zostanie wyświetlony film "Lśnienie" w reżyserii Stanleya Kubricka z Jackiem Nicholsonem w rolach głównych.
Ekranizacja horroru Stephena Kinga
Filmowe arcydzieło Stanleya Kubricka


Organizator - Centrum Kultury Zamek Krzyżacki - Alicja Jakubowska
Ruiny zamku krzyżackiego.
Wstęp 5 zł.
Ilość miejsc ograniczona.

INSCENIZACJA VI EDYCJA

"INSCENIZACJA BITWY O ZAMEK TORUŃSKI W 1410 ROKU"

3 sierpnia 2014 r.
godz. 17.00 Rynek Staromiejski
około godz. 17.30 fosa i ruiny zamku toruńskiego

3 sierpnia 2014 roku o godzinie 17.00 na Rynku Staromiejskim, rozpocznie się, zorganizowane przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, widowisko historyczne, pt. "Bitwa o zamek toruński w 1410 roku". Impreza dotyczyć będzie wydarzeń jakie rozegrały się w Toruniu latem i jesienią 1410 roku, po bitwie pod Grunwaldem.
Inscenizacja przedstawi w historycznym obrazie dzieje Torunia w okresie tzw wielkiej wojny (1409-1411), odsłoni znane i mniej znane fakty dotyczące stosunków polsko-krzyżackich z tamtych lat.


Pierwszą odsłoną a zarazem wstępem do głównych wydarzeń spektaklu będzie przemarsz wojsk polskich i krzyżackich przez ulicę Szeroką i Rynek Staromiejski. Dokładnie o godzinie 17.00 wkroczą na Rynek średniowieczne oddziały konne i piesze. W tym momencie widzowie przeniosą się w czasy średniowieczne i staną się świadkami niezwykłych wypadków, które doprowadziły do przejścia krzyżackiego Torunia na stronę Jagiełły.
Około godz. 17.30 rozpocznie się druga część widowiska. Polscy i krzyżaccy rycerze przybędą z Rynku Staromiejskiego, do fosy zamkowej, gdzie zostanie stoczona bitwa.
Bój w fosie rozpocznie się od krótkiego starcia rycerstwa oraz od zniszczenia kilku średniowiecznych chat imitujących zabudowania Nowego Miasta Torunia. Krzyżacy pod dowództwem komtura bałgijskiego faktycznie zajęli jesienią 1410 roku tę część dawnego Torunia. Chwilę później nastąpi atak wojsk konnych. W miarę upływu czasu potyczki przeistoczą się w generalną bitwę z udziałem formacji pieszych i konnych. Odwrót oddziałów polskich z fosy na zamek zakończy część drugą imprezy. Ostatnim aktem inscenizacji stanie się oblężenie zamku głównego. Przy wsparciu dużej liczby średniowiecznych dział oraz różnego rodzaju sprzętu oblężniczego do szturmu na mury ruszą bracia zakonni...     
W przygotowanej, dużym nakładem środków, inscenizacji udział weźmie około 150  rycerzy. Ponadto wykorzystane zostaną efekty pirotechniczne.
 Bitwa o zamek toruński jest już szóstą edycją inscenizacji nazwanych zamkowymi. Pomysł inscenizacji powstał w roku 2009. Pierwotnie głównym zamiarem imprez było przekazanie widzowi kultury czasów średniowiecza, jednakże w miarę upływu czasu przekształciły się one w, przygotowywane z wielkim rozmachem, widowiska historyczne pokazujące przełomowe dla historii Torunia, Polski czy Europy wydarzenia. Widowiska przede wszystkim przedstawiają dzieje stosunków polsko - krzyżackich czy epizody z historii Zakonu w sposób przystępny, zrozumiały, niekiedy zabawny, jednakże zawsze z dbałością o najdrobniejsze szczegóły odzwierciedlające realia epoki średniowiecznej. Inscenizacje oparte są na źródłach historycznych i nie skupiają się jedynie na utrwaleniu zaistniałego w przeszłości faktu, ale podają historyczne przyczyny i skutki danego wydarzenia. Innymi słowy inscenizacje zamkowe to przedstawienia teatralne pokazujące średniowieczną rzeczywistość bez przebarwień czy stereotypów historycznych opowiedziane w sposób ciekawy dla uczestnika.

Pomysłodawcą, autorem scenariusza a zarazem koordynatorem projektu jest Piotr Pietrucki.
Inscenizacja współfinansowana przez Urząd Miasta Torunia.  
Partnerem jest firma "THUNDER" Robert Murawski, która przygotowała efekty pirotechniczne. Wstęp wolny.


PLAN INSCENIZACJI

16.45 - Wymarsz wojsk polskich i krzyżackich spod ruin zamku krzyżackiego na Rynek Staromiejski
17.00 - Krótki spektakl z udziałem aktorów i grup rekonstrukcji historycznej na Rynku Staromiejskim
17.30 - Przemarsz ulicami Starego Miasta do fosy zamku
ok. 17.45 - Rozpoczęcie w fosie bitwy o zamek toruński 

W ramach Kina Letniego zostanie wyświetlony film "Babel" w reżyserii Alejandra Gonzaleza  Iñárritu z Cate Blanchett i Bradem Pittem w rolach głównych.
Organizator -Centrum Kultury Zamek Krzyżacki - Alicja Jakubowska
Ruiny zamku krzyżackiego
Wstęp 5 zł
Ilość miejsc ograniczona

W ramach Kina Letniego zostanie wyświetlony film "Rzeka tajemnic".
"Rzeka tajemnic"  zdobywca 15 nagród i 41 nominacji, dramat w reżyserii Clinta Eastwooda. W rolach głównych Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon.
Organizator -Centrum Kultury Zamek Krzyżacki - Alicja Jakubowska
Ruiny zamku krzyżackiego
Wstęp 5 zł
Ilość miejsc ograniczona

JAMBO AFRICA

Ten zespół 7 muzyków pochodzących  z kilku krajów afrykańskich działa w Polsce od 14 lat. Jest pierwszą utworzoną w naszym kraju formacją złożoną wyłącznie z czarnych muzyków. Poza popularnymi coverami z repertuaru Eruption, Africa Simone’a, Saragossa Band, czy Goombay Dance Band jak „Agadou”, „Ramaya”, Zabadak”, „Bang Bang Lulu” czy „Sun of Jamaica”, ma w swoim dorobku również utwory z krajów, z których pochodzą: Gwinei, Ghany, Kongo i Mauritiusa.

Debiutancka, wydana w 2001 roku płyta okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, odnosząc zupełnie nieoczekiwanie spory sukces wydawniczy. Ich „przebojowe” koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem fanów w Polsce, dlatego, jak obiecują, na ich kolejnej płycie znajdzie się utwór zaśpiewany w języku polskim.

 

Zapraszamy na ten barwny, porywający, dynamiczny show
23 sierpnia 2014 roku  godz. 21:00
Ruiny zamku krzyżackiego             
Ilość miejsc ograniczona. Przy zakupie biletu w dniu koncertu dla pierwszych 200 osób niespodzianka!
Wstęp 10 zł.
Organizator - Centrum Kultury Zamek Krzyżacki – Alicja Jakubowska

Koncert jest współfinansowany przez Gminę Miasta Toruń

                      

JoomSpirit