I FESTIWAL MUZYKI SZANTOWEJ "FLISAK 2016"

I FESTIWAL MUZYKI SZANTOWEJ "FLISAK 2016"

11 czerwca 2016 r., godz. 19.00

W sobotę 11 czerwca o godz. 19.00 w malowniczej scenerii ruin zamku krzyżackiego odbędzie się I Festiwal Muzyki Szantowej "Flisak 2016", który nawiąże swym repertuarem do wykonywanej w dawnych czasach oraz współcześnie, muzyki żeglarskiej. W ciągu kilku godzin zaprezentowane zostaną znane i lubiane piosenki, przeboje, najbardziej popularne ballady czy pieśni związane z tematyką marynistyczną. Na Festiwalu wystąpi wielu czołowych artystów, zespołów, gwiazd sceny szantowej. Miłośnikom piosenki żeglarskiej zaprezentują się takie grupy jak: Własny Port, Kapitan Thorn, Barowe Żywioły, Jacek Słupkowski, Keja 71. Zaśpiewają różne rodzaje szant: od szanty klasycznej po tzw "szantę babską". Uczestnicy Festiwalu staną do konkursu o główną nagrodę ufundowaną przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki oraz o wyróżnienie przyznane przez Jury Festiwalu. Przy czym każdy z wykonawców, który weźmie udział w konkursie zaśpiewa we własnej interpreracji tę samą szantę.

"Flisak 2016"  poprowadzony zostanie w ciekawej formie, będzie to swoiste święto fanów muzyki szantowej. Publiczność zgromadzona na imprezie będzie mogła wybrać jedną z pieśni, którą na życzenie zaśpiewa wykonawca.

Wybór miejsca na zorganizowanie takiego Festiwalu nie był przypadkowy. Ruiny średniowiecznej warowni krzyżackiej przypominają o zamierzchłych czasach kiedy to nieopodal zamku toczyło się bogate życie związane z handlem dalekomorskim. Na nabrzeżu obok dzisiejszych ruin zamkowych przypływały i odpływały kogi zabierając ze sobą towary, które rozprowadzano po całej ówczesnej Europie. To tu w dawnym Toruniu przebywały, oczekując na rejs, liczne załogi statków z różnych krain, Należy wspomnieć również o ogromnej liczbie flisaków spławiających Wisłą drewno.
W dawnych czasach pieśni marynarskie śpiewano przy wykonywaniu pracy na statkach przez grupy żeglarzy. Ton pieśni nadawał szantymen, a wtórował mu cały chór pracujących. W związku z tym zachęcamy wzorem dawnych czasów do wspólnego śpiewania szant w czym pomocny będzie dodatek – niespodzianka do biletu.

Pomysłodawcą Festiwalu Muzyki Szantowej "Flisak 2016" jest Piotr Pietrucki.

"Flisak 2016" jest pierwszą tego typu imprezą zorganizowaną przez Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

Bilet 10 zł od osoby (w tym "niespodzianka" - dodatek specjalny). LICZBA MIEJSC OGRANICZONA! BILETY DO NABYCIA W PRZEDSPRZEDAŻY I W DNIU FESTIWALOWYM W KASIE ZAMKU!

Flisak small

Accessibility

JoomSpirit