Kino Letnie - wystawa plakatu filmowego

 Polski plakat filmowy lat 70. XX wieku

       Wystawa prezentuje wybór prac twórców polskiego plakatu filmowego dekady lat 70. ubiegłego stulecia. To wyjątkowe zjawisko naszej kultury artystycznej należy już niestety do przeszłości. Dla współczesnej generacji kinomanów stanowić więc może jedynie zbiór muzealnych artefaktów, fenomenów komunikacji masowej.

Czytaj więcej: Kino Letnie - wystawa plakatu filmowego

Zamach na wielkiego mistrza - Teatr Historyczny

Teatr Historyczny: "Zamach na wielkiego mistrza Wernera von Orseln"

Żeby zrekompensować Państwu brak dzisiejszego, "żywego" spotkania z Teatrem Historycznym zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu jednego ze spektakli!

Zamkowa Noc Muzeów

Materiały z okazji wirtualnej Nocy Muzeów:

Narzędzia tortur

O zamkowej cegle

Wirtualne Dni Hanzy!

W dniach 11-15 maja 2020 r. Centrum Kultury Zamek Krzyżacki wraz z Urzędem Miasta Torunia zaprasza do udziału w konkursie pt. „Dni Hanzy w Toruniu” realizowanym online za pośrednictwem strony internetowej: www.ckzamek.torun.pl oraz portalu społecznościowego facebook Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej na temat tradycji hanzeatyckich. Zainteresowani udziałem w zabawie powinni śledzić zamieszczane pod wyżej wskazanymi adresami informacje dotyczące hanzeatyckiej historii miasta oraz udzielić prawidłowych odpowiedzi na zadawane pytania. Regulamin konkursu.

Co roku, w ruinach zamku krzyżackiego, hucznie obchodziliśmy Dni Hanzy organizowane w postaci potyczek rycerskich, zabaw plebejskich oraz występów grup muzyki dawnej. W tym roku przypomnimy sobie o nich pozostając w domach. Poniżej przybliżamy najważniejsze fakty z toruńskiej przynależności do wspólnoty podróżujących kupców początkowo zwanej z języka niemieckiego „Hanse”.

Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Wielkiej Hanzy już w XIII wieku. Po raz pierwszy Toruń został włączony w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku. Wówczas to rada Lubeki zapytała rajców toruńskich, czy zgadzają się na przeniesienie kantoru kupców hanzeatyckich z Brugii do Aardenburga. Rola Torunia w historycznej Hanzie polegała przede wszystkim na pośrednictwie handlowym. Z zachodu, głównie z Flandrii importowano sukno, a także sól, wino i korzenie. Na zachód eksportowano zaś pozyskiwane w Prusach i na ziemiach polskich zboże, futra, towary leśne oraz słowacką miedź.

Historyczna Hanza przestała istnieć w 1669 roku. O jej tradycji przypominają nam dzisiaj stylizowane herby umieszczone na ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi. Wśród nich znajdują się zarówno miasta hanzeatyckie, jak i inne miejscowości, które nie były członkami Hanzy, a z którymi Toruń prowadził ożywione kontakty handlowe. Projekty herbów wykonanych ze stali, mosiądzu, czerwonawego mosiądzu i czarnego kamienia powstały w oparciu o rekonstrukcje symboli z fryzu heraldycznego, który znajdował się na fasadzie dawnego Dworu Artusa w Toruniu.

Idee hanzeatyckie ożyły po ponad 300 latach, w roku 1980, kiedy to w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Toruń, pielęgnujący tradycje wiślane,  nie mógł pozostać poza nim. Do dnia dzisiejszego Miasto uczestniczy w międzynarodowych zjazdach hanzeatyckich pielęgnując tym samym dawne tradycje kupieckie, dzięki którym w przeszłości tak prężnie się rozwijał.

Pytanie 1 - Na jakiej ulicy w Toruniu znajduje się „Aleja Gmerków”?

{youtube}ttpJGTIw944{/youtube}

hanza 2 poprawione

Dni Hanzy

JoomSpirit