OFERTA TURYSTYCZNA

Zamek dostępny dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych od poniedziałku do niedzieli od stycznia do grudnia w godzinach 10.00-17.45 . W ramach biletu wstępu oferujemy zwiedzanie dziedzińca zamkowego, podziemi i tzw. gdaniska (rycerskiej toalety zamkowej). Ponadto prezentujemy ekspozycje stałe i czasowe między innymi: wystawę archeologiczną, wystawę "wina mistrzów", warsztat strycharski, zbrojownię, makietę zamku, salę strachu.

Legenda

RODZAJE BILETÓW - Normalny 10zł  Ulgowy 6zł  Rodzinny 25zł  Grupowy 200zł (do 30 osób)
CZAS ZWIEDZANIA -  dowolny
INFORMACJE DODATKOWE - Możliwość rezerwacji (czasowo zawieszona), Informacje o przewodniku - 50zł (czasowo zawieszona),
przewodnik w stroju - 80zł (czasowo zawieszona)

Szczegółowa oferta:

Machiny oblężnicze są najnowszym elementem zamkowej ekspozycji. Wśród nich można zobaczyć następujące machiny:

Einarn - to praktycznie zapomniana konstrukcja lekkiej machiny miotającej, stosowanej, w czasie wojen galijskich Juliusza Cezara, przez armię Galów. Einarn był pewnego rodzaju odpowiedzią na rzymskiego onagera. Ponieważ konstrukcja mechanizmu onagera była dla Galów zbyt skomplikowana, skonstruowali oni mobilną machinę neurobalistyczną, w której energia potrzebna do wyrzucenia pocisku pochodziła z odkształcenia dwóch jesionowych desek. Einarn miał gorsze parametry od onagera, ale jego konstrukcja była dużo prostsza, a przede wszystkim dużo lżejsza, co miało wpływ na mobilność. Einarn charakteryzował się ponadto dużą szybkostrzelnością. Jego podstawowym rodzajem pocisków były lekkie kamienie. Rozwinięciem konstrukcji Einarna w średniowieczu była machina nazywana Bricoli. Bricoli służyła do wyrzucania oszczepów i działała na podobnej zasadzie jak Einarn. Ponieważ w epoce średniowiecza zupełnie zatracono umiejętność konstruowania elastycznych wiązek, będących podstawowym silnikiem machin takich jak onager, balista czy też skorpion, bardzo prawdopodobne wydaje się używanie machin podobnych konstrukcyjnie do galijskiego Einarna.

Perriere - jest niewielką machiną miotającą, wyrzucającą pociski dzięki sile mięśni ludzkich. Były one najczęściej umieszczane na szczytach wałów i murów dzięki czemu można z nich było ostrzeliwać napastników na dużą odległość, utrudniając im zbliżenie się do szturmowanej twierdzy. Wyrzucano z nich kilkukilogramowe kamienne kule, ale także fragmenty zniszczonych murów i belki drewniane na odległość około 100 metrów z częstotliwością nawet 5 strzałów na minutę. Jak na warunki średniowiecza była więc to broń szybkostrzelna i, dzięki wyszkolonej obsłudze, bardzo skuteczna.

Film demonstrujący użycie perriere'a - perriere

Pluteja - to rodzaj niezwykle prostej, ale skutecznej konstrukcji chroniącej atakujących przed ostrzałem obrońców. Najprostszą odmianą plutei był wiklinowy kosz, pod którym mógł ukryć się jeden wojownik w czasie podchodzenia pod mury fortecy. W przypadku, kiedy konieczne było osłonięcie większej grupy zbrojnych konstruowano machiny o kształcie zbliżonym do dużej, najczęściej prostokątnej, tarczy zaopatrzonej w dyszel i koła co umożliwiało łatwe jej przemieszczanie. Zastosowanie grubych, niejednokrotnie obitych metalem i zabezpieczonych przed działaniem ognia, desek powodowało, iż pluteje chroniły skutecznie nie tylko przed pociskami artylerii przedogniowej, ale także broni palnej. Dowodzi tego stosowanie metalowych plutei także w czasach współczesnych – chronieni nimi byli żołnierze walczący na frontach I wojny światowej. Kontynuacja plutei jest także tarcza chroniąca obsługę nowoczesnej armaty.

Film demonstrujący użycie pluteji - pluteja

Taran
- to niewątpliwie jedna z najstarszych, najprostszych, ale zarazem najskuteczniejszych machin oblężniczych. Służył do rozbijania bram lub naruszania muru w najsłabszych miejscach celem otworzenia atakującym drogi do wnętrza obleganej warowni. Taran podtaczano w upatrzone miejsce i przystępowano do niszczenia przeszkody. Obrońcy starali się temu zapobiec przez przechwycenie belki i uniemożliwienie załodze tarana dalszych ataków. Tarany niejednokrotnie pokrywane były mokrymi skórami, co miało zabezpieczyć je przed podpaleniem przez obrońców. Prosta konstrukcja, w której najważniejszą częścią była poziomo zawieszona belka, zakończona metalowym okuciem i osłonięta daszkiem przed pociskami obrońców, umożliwiała budowę tarana bezpośrednio pod obleganym obiektem, a jego wielkość i ciężar belki można było dostosować do taktycznych wymogów konkretnego starcia.

Film demonstrujący użycie tarana - taran

Trebusz
- jest, bez wątpienia, najbardziej imponującą i groźną spośród średniowiecznych machin oblężniczych. Broń ta, działając na zasadzie przeciwwagi, mogła miotać pociski o wadze ponad 100 kilogramów na odległość do około 200 metrów. Dzięki temu trebusze znakomicie nadawały się do czynienia wyłomów w murach opasujących średniowieczne warownie. Z ich pomocą miotano także, poza mury, pociski zapalające w celu wzniecenia pożaru wewnątrz twierdzy czy ule z pszczołami dla spowodowania paniki i chaosu wśród obrońców. Trebusze były także bronią chemiczną, a nawet elementami wojny psychologicznej – strzelano z nich zepsutym mięsem, co mogło wywołać zarazę, a czasem nawet głowami obrońców, poległych w czasie wypraw poza mury, dla obniżenia morale i zdolności bojowych pozostającej w twierdzy załogi.

Film demonstrujący użycie trebusza - trebusz

Wineja
- głównym celem budowania winei w czasie średniowiecznych oblężeń było zabezpieczenie podejścia pod mury obleganej twierdzy. Niejednokrotnie taktyka wymagała wykonania podkopu albo zasypania odcinka fosy i wówczas wineje okazywały się bardzo przydatne chroniąc oddziały inżynierskie i saperskie w czasie akcji bojowej. Dzięki prostej i taniej konstrukcji można było, stosunkowo szybko, zbudować bezpośrednio na polu walki kilkanaście winei, które połączone ze sobą, tworzyły długi korytarz prowadzący napastników, bezpośrednio, w pobliże obleganego obiektu. Dachy winei okładano gałęziami lub skórami i workami z piaskiem, co zabezpieczało machiny przed padającymi z góry pociskami czyniąc z nich bezpieczne schronienie dla dużej grupy wojowników.

Film demonstrujący użycie wineji - wineja

Pomysłodawca i odpowiedzialny: mgr Piotr Pietrucki

MOŻLIWOŚĆ OBEJRZENIA MACHIN W CENIE BILETU

"Młot na czarownice" - wystawa średniowiecznych narzędzi tortur ze zbiorów Państwa Aleny i Siergieja Nurmatowów. Wystawa znajduje się na zamkowym Gdanisku.

Widowisko łączące elementy gry światłem i dźwiękiem opowiadające historię zakonu krzyżackiego oraz Torunia.
Wersja polskojęzyczna  Ulgowy 7 zł Normalny 15 zł 
Wersja językowa angielska i niemiecka 30 zł od osoby 
INFORMACJE DODATKOWE - Rezerwacja: 14 dni przed pokazem dodatkowa projekcji na specjalne zamówienie 
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
  Daty projekcji spektaklu znajdą Państwo w lewej części strony - kolumna "HARMONOGRAM NA 2019r."  

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Próba rekonstrukcji techniki wykonywania średniowiecznych monet krzyżackich. W trakcie trzydziestominutowego widowiska odbywającego się na dziedzińcu zamkowym przedstawiony zostanie proces produkcji monety wraz z historią mennictwa krzyżackiego. Pokaz rozpoczyna się od rozgrzania metalu w odpowiednio skonstruowanym piecu grzewczym, następnie metal w postaci płynnej odlewany jest w drewnianą formę i zastyga. Końcowym efektem całego procesu jest wybijana, za pomocą specjalnego stempla, moneta ze wzorem z 1245 roku. W trakcie spotkania prezentujemy również narzędzia jakimi posługiwano się przy produkcji monet oraz strój mincmistrza. Pokaz bicia monety krzyżackiej został wiernie odtworzony na podstawie rycin i opisów średniowiecznych z XIII-XV wieku i nawiązuje do tradycji mennictwa toruńskiego. Uczestnicy pokazu otrzymują pamiątkową monetę z opisem.
RODZAJE BILETÓW -  250 zł + bilet wstępu
INFORMACJE DODATKOWE - Rezerwacja: 14 dni przed pokazem
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, 
sierpień, wrzesień, październik
poniedziałek - niedziela 11.00-17.00
Czterdziestopięciominutowy spacer z pochodniami po podziemiach zamku z przewodnikiem w stroju krzyżackiego rycerza.
RODZAJE BILETÓW -  Grupy do 45 osób: 300 zł
INFORMACJE DODATKOWE - Rezerwacja: 14 dni przed pokazem
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec poniedziałek - piątek do ustalenia
kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień poniedziałek - piątek do ustalenia
W zależności od wyboru scenariusza pokazu dostępne będą różne warianty walk rycerskich: pojedynki, walki w grupach, walki rycerskie z użyciem różnych rodzajów broni średniowiecznej. Oprócz zmagań rycerskich dodatkowo prezentowane będą zabawy i gry plebejskie, żywe lekcje historii z prezentacją ubioru i uzbrojenia. Czas trwania nawet do 4 godzin.
RODZAJE BILETÓW -  Bilet wstępu + 500 zł. Kontakt 56 621-03-35 lub 691 030 044
INFORMACJE DODATKOWE - Rezerwacja: 14 dni przed pokazem
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, 
sierpień, wrzesień, październik
poniedziałek - niedziela 11.00-16.00
Atrakcja skierowana zarówno do turystów indywidualnych jak i grup zorganizowanych. W profesjonalnie przygotowanej strzelnicy chętni mogą postrzelać do tarczy lub pod okiem instruktora nauczyć się technik strzelania z łuku
CZAS ZWIEDZANIA  15 min.: 15 zł 30 min.: 25 zł 60 min.: 50 zł
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, 
sierpień, wrzesień, październik
poniedziałek - niedziela 11.00-17.00
Oferta skierowana do grup zorganizowanych. W zależności od wcześniejszych ustaleń, lekcje zamkowe prowadzone będą w plenerze lub w pomieszczeniach zamkniętych. Przekażą w interesujący, merytoryczny i zabawny sposób tematykę związaną z historią średniowiecza z uwzględnieniem dziejów zakonu krzyżackiego i Torunia. Istnieje możliwość przeprowadzenia lekcji na temat zaproponowany przez uczestników. Czas trwania: 45 min. Cena lekcji zamkowej - 250 zł.
Tematy lekcji zamkowych:
1. Legendy toruńskie (dla kl. I - IV szkoły podstawowej),
2. Przybycie Krzyżaków do Torunia,
3. Jak budowano zamki średniowieczne na przykładzie zamku toruńskiego,
4. Wielka wojna 1409-1411 w Toruniu,
5. O braciach zakonnych zwanych Krzyżakami,
6. Zniszczenie zamku toruńskiego w 1454 r.,
7. Moneta państwa krzyżackiego.
 
RODZAJE BILETÓW -  cena biletu 250 zł
INFORMACJE DODATKOWE - Rezerwacja: 14 dni przed pokazem
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
styczeń - grudzień poniedziałek - piatek 11.00-16.00
Spacer po zamku z bratem zakonnym. Czas trwania około 45 minut.
RODZAJE BILETÓW -  80 zł + bilet wstępu
INFORMACJE DODATKOWE - Rezerwacja: 14 dni przed pokazem Przewodnik bez stroju w cenie 50zł
Miesiąc Dzień tygodnia Godzina
cały rok poniedziałek - piątek 10.00-15.00
Istnieje możliwość wynajęcia poszczególnych pomieszczeń zamkowych na konferencje, spotkania biznesowe, imprezy okolicznościowe itp.
Wyszczególnienie Cena (brutto)
Wynajem piwnicy artystycznej na spotkania firmowe za godzinę od 250 zł
Wynajem dziedzińca na spotkania zamknięte za godzinę od 50 zł
Wynajem dziedzińca na spotkania zamknięte z możliwością zorganizowania ogniska za godzinę od 100 zł
Wynajem fosy zamkowej za godzinę od 300 zł
W kasie zamku można także nabyć pamiątki związane z samym obiektem oraz z Toruniem. Aktualny asortyment:
  • pocztówki,
  • magnesy,
  • pamiątki gipsowe związane z zamkeim - rycerze, magnesy, miniaturki zamku,
  • film na płycie CD "Historia zamku krzyżackiego w Toruniu", reżyseria: Ewa Sankiewicz, rok: 2009; napisy w językach: polskim, angielskim i w niemieckim.
Przyjęcie urodzinowe dla dzieci i młodzieży w klimacie średniowiecza, w lochach zamku oraz w obecności rycerzy średniowiecznych to pomysł, który zachwyci każdego! Przeniesiecie się w zamierzchłe czasy i z innej strony spojrzycie na początki Polski. Odkryjecie tajemnice zamku krzyżackiego. Zapoznacie się też z kodeksem rycerskim. Poznacie podstawowe reguły i zasady jakich musieli przestrzegać rycerze, ich uzbrojenie, sposoby walki. Średniowieczne przyjęcie urodzinowe pomoże spełnić marzenia o niezwykłych urodzinach i pozostanie na długo we wspomnieniach Solenizanta oraz przyjaciół.

W związku z prowadzoną działalnością kulturalną zastrzegamy sobie prawo do zmiany bądź odwołania wcześniejszej rezerwacji. Informacje turystyczne udzielane są codziennie od 10.00 - 17.00 pod numerem 56 621 03 35, a także w kasie biletowej na ruinach zamku.

Na terenie zamku obowiązuje zakaz wnoszenia oraz spożywania alkoholu, palenia papierosów, śmiecenia, załatwiania potrzeb fizjologicznych. Prosimy o niedotykanie eksponatów na wystawach oraz o niewchodzenie na mury ruin. Obiekt monitorowany.

JoomSpirit